Akaryakıt Fiyatları Nasıl Hesaplanıyor ?

  • 15 Ara 2022

Akaryakıt Fiyatları Nasıl Hesaplanıyor ?

Akaryakıt Kanunu gereğince 1 Ocak 2005 tarihi ile Serbest Fiyatlandırma Sistemine geçilmiştir. Serbest piyasaya geçilmesi üzerine akaryakıt dağıtım şirketleri, depo satış fiyatlarının belirlemekte serbest bırakılmıştır. Bayiler, dağıtım şirkletleri tarafından önerilen pompa satış fiyatlarını uygulamakta ya da akaryakıt istasyonunun bulunduğu lokasyondaki rekabet koşuluna bağlı olarak pompa fiyatlarını belirlemekte serbesttir.

 

Akaryakıt Fiyatı Nasıl Hesaplanıyor ?

Türkiye'de akaryakıt fiyatları hesaplanırken: Gümrüksüz rafineri fiyatına + ÖTV(Özel Tüketim Vergisi) ve EPDK(Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu) payının eklenmesiyle KDV hariç Rafineri satış fiyatlandırılması yapılıyor.

 

Rafineri Fiyatı Nasıl Hesaplanıyor ?

Akdeniz ve İtalyan piyasasında yayınlanmış olan CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük dolar kuru takip edilerek, gümrüksüz rafineri satış fiyatı elde ediliyor.

Başvuru Formu

Aşağıdaki formu doldurarak iletişime geçerseniz, ekibimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçerek firma/kurumunuzun ihtiyaç duyduğunuz akaryakıtı adresinizde size ulaştırmak için en uygun teklifi size iletecektir.